Türkçe

ZEITUNG WIEN

Bariton Sedat Öztoprak‘ın olağanüstü sesi Viyana’yı fethetti.

ZEITUNG PARMA

Fevkalade bir ÖZTOPRAK

ÖZTOPRAK ta gördüğüm özellikler ve nitelikler, bazı parçalara başlama odakları kusursuz bir güvenle yaptığı cümleler, gerçekmişçesine yaşadığı teatral ve artistik dakikalar ve en önemlisi oldukça ustalıkla yaptığı uzun nefes cümleleri, bu mesafenin ötesinde beni yaşattı. Kendisinin son kuşak ustaları arasında yer alabilecek nitelikleri bize fazlası ile kanıtladı.

ZEITUNG VERONA

Renkli ve sıcak bir sesi var. Sesinin tınısı ipinde yer yer bas tokluğunun zarif kokuları duyulmakta, romantik repertuardan korkmayan bir ses genişliğine sahip ayni zamanda, süsleme ajilite ve tınısını muhafaza eden (mezza-vocej)lere sahip. Bunu son

kuşak baritonlarının adeta bağ ve sesteki denge tekniklerini göstermek için kullandıkları -La TRAVIATA (G. Verdi) dan Germont’un aryasının andantesinde Öztoprak basari ile kanıtlamıştır.

“Ruhr Nachrichten”

“Dortmund Operasının pazar akşamı İtalyanca yorumlanan Rigoletto Prömiyerinde Sedat Öztoprak Rigoletto’yu oynuyordu. Tam da öyle değil! Zira oyunculuktan, ani bir şekillendirmeye geçiyor ve böylece rolle mükemmel bir özdeşleşme gerçekleşiyor.”

“Sedat Öztoprak’ın oyununu övmek, onun harikulade sesini methetmeden mümkün değil. Bazen büyük bir güçle tehdit ederek, bazen de yumuşacık okşayarak Verdi’nin istediği bütün şan ifadelerine sahip. Bunun yanı sıra sesi piyanolarda asla pürüzlü değil, tizlerde ise bağırma yok.”

Westfälische Rundschau

“Rigoletto’nun başrolündeki Sedat Öztoprak büyük bir sahne kişiliğine ve kudretli bir sese sahip bir sanatçı. Eserin sonunda muhteşem bir final yaptı.”

WAZ

“Wuppertal’den konuk sanatçı Sedat Öztoprak bir karakter incelemesi sunuyor. Oyunculukta güçlü sesiyle duygusal değişimleri mükemmel ifade eden bir sanatçı, bazen kaygılı kederli baba sonra tekrar yumuşak. Esaslı, sağlam, akıcı, parlak ve güçlü bir sesi var.”

DORTMUNDER ZEITUNG

Zincirlere vurulmuş bir trajedinin sergilendiği aksam, takma burnuyla soytarıyı canlandıran Sedat Öztoprak gecenin parlayan yıldızıydı. Çaresizliğin babası olarak dikkatle görevini çözümleyen Wuppertal’den gelen sanatçı büyük bir volüme ve kuvvetli bir baritonal güce sahip.

ZEITUNG HNA 18 DEZEMBER

Geleneği en iyi şekilde yücelten İstanbullu çok içerikli, karakter dolu kadife bir sese sahip olan BARİTON Sedat Öztoprak İtalyan eserlerinde 1. sınıf kariyer yapmış olup Kassel operasında da büyük eserlerde tercih edilmektedir.

CUMHURRIYET İSTANBUL 1996

SEDAT ÖZTOPRAK, şan ustalığının doruğunda en küçük müzik cümlesine dahi anlam katarak söylüyor. Özellik­le İtalyan dağarcığından seçtiği yapıtlarda bel canto’yu özümse­miş. En küçük seslerdeki anlatımı, kendisine ve sesine güveni artık iyice profesyonel bir sanatçıyı tanıştırdı bizlere.

THEATER ZEITUNG KASSEL

Sağlam güçlü ve parlak bir sese sahip İSTANBULLU star bariton Sedat Öztoprak önümüzdeki zamanda Kassel Operasındaki eserlerde seyirci ile kucaklaşacak.

HNA KASSEL

Öztoprak DON GIOVANNInin prömiyerinde tek kelime ile muhteşemdi. Özellikle şampanya aryasında sesi ve jestlerinin ahengi uzun süre akılda kalıcı nitelikte.

DAS OPERN GLAS

Maskeli balo operasının prömiyerinde Sedat Öztoprak güçlü sesi ve oyunu ile ustalığını bir kez daha kanıtladı.